44 Cách trị mụn nhọt cho trẻ hiệu quả ngay khi biết nguyên nhân

Puçrrat nuk janë të rralla tek fëmijët e vegjël. Nëse nuk ka trajtim për puçrrat dhe kujdesin e duhur, ato mund të lënë plagë të këqija dhe janë më të rrezikshme sesa të ndikojnë në shëndetin. Këtu, Chảo Lửa TV do të zbulojë shkaqet dhe mënyrat e trajtimit të puçrrave tek fëmijët që prindërit mund të aplikojnë!

Shënim: Puçrrat tek fëmijët kanë shumë shkaqe të ndryshme. Ju duhet ta çoni fëmijën tuaj në një qendër dermatologjike ose në një spital fëmijësh për të ditur llojin e saktë të sëmundjes dhe trajtimin në kohë.

1. Shkaktarët e puçrrave tek fëmijët

Në fakt, ka ende disa prindër që gabimisht besojnë se shkaku i çibanëve tek fëmijët është nxehtësia në trup, moti i nxehtë. Megjithatë, kjo nuk është e vërtetë.

Shkaku kryesor i çibanëve tek fëmijët është sulmi i baktereve Staphylococcus aureus (staph) që shkaktojnë folikulitin për të formuar puçrra të bardha të mbushura me qelb. Lexoni më shumë 6 mënyra efektive për të trajtuar skuqjen e nxehtësisë për të rriturit dhe fëmijët.

Në veçanti, shkaktari më i zakonshëm i ulcerave tek fëmijët është veshja e rrobave të lagura, të cilat nuk janë të ajrosura mirë, duke krijuar kushte që bakteret të hyjnë dhe të shkaktojnë infeksion.

Pa kujdesin dhe trajtimin e duhur të ulcerave, bakteret mund të hyjnë në qarkullimin e gjakut dhe të shkaktojnë infeksione të sheqerit në gjak. Kjo do të çojë në komplikime të rrezikshme për fëmijët si meningjiti, pneumonia, shurdhim. Lexoni më shumë 6 përvoja për t’u kujdesur për lëkurën e foshnjës në mot të nxehtë.

2. Kur duhet të shkojë fëmija te mjeku?

Kur shihni puçrra që shfaqen në numër të madh në lëkurën e fëmijës suaj ose me kushtet e mëposhtme.

 • Ndikon në shikim, madhësia e madhe në fytyrë

 • Kaq e lënduar

 • Shkakton ethe

 • Madhësia e puçrrave vazhdon të rritet

 • Lëkura nuk shërohet pas 2 javësh

 • Përsëritja e puçrrave shumë herë

Pra, si për të trajtuar vlon për fëmijët? Me këto kushte, duhet ta çoni fëmijën tuaj tek një mjek për këshilla se si të trajtoni dhe pastroni qelbin në nyjet e akneve nën lëkurë. Shmangni shfaqjen e komplikimeve të rrezikshme që prekin fëmijën. Për puçrrat e vogla të vetme, mund të bëni kujdesin dhe trajtimin e akneve në shtëpi. Referojuni 3 shenjave që tregojnë se një fëmijë ka dermatit që ka nevojë për trajtim të menjëhershëm.

3. Si të trajtojmë çibanet për fëmijët në shtëpi?

 • Njolla e akneve: Arna për aknet janë produkte që shiten në shumë supermarkete dhe barnatore. Thjesht aplikimi i copëzës në lëkurën e fëmijës suaj do të ndihmojë në thithjen e qelbës dhe zvogëlimin e ënjtjes.

 • Vaji i pemës së çajitMënyra më e sigurt për trajtimin e çibanëve për fëmijët janë përbërësit natyralë si vaji i pemës së çajit. Lëkura e fëmijëve është shumë e ndjeshme. Pra, aplikimi i vajit të pemës së çajit do të zvogëlojë ënjtjen e akneve dhe nuk do të irritojë lëkurën e fëmijëve. Lexoni më shumë 25 gjethe banjoje për foshnjat për të qetësuar dhe ftohur lëkurën.

 • Vera: Xheli i aloe vera është një përbërës i freskët me shumë vitamina C, B … minerale që ndihmojnë në luftimin e inflamacionit dhe reduktimin efektiv të ënjtjes. Duhet të keni parasysh se duhet të aplikohet vetëm në lëkurën e foshnjës për 3-4 ditë për të ndaluar.

 • Antibiotik: Medikamentet lokale ose nga goja me përbërës antibiotikë do të sjellin trajtim më të shpejtë të akneve sesa metodat e tjera. Megjithatë, duhet të konsultoheni me mjekun tuaj për këshilla mbi përdorimin dhe dozën e duhur për fëmijët e vegjël. Sepse nëse nuk bëni kujdes, aplikimi i tepërt ose përdorimi i tepërt mund të rrisë ndjeshmërinë e lëkurës ndaj rrezeve të diellit, duke shkaktuar qërim të lëkurës së foshnjës. Lexoni më shumë 10 nga ilaçet më efektive kundër alergjive që kanë nevojë për recetë.

Tham Khảo Thêm:  Wellness Là Gì? Đọc Xong Chỉ Muốn Sống Healthy And Balance

4. Si të kurojmë ekzemën e foshnjës?

Hidratues aktual

Lëkura e fëmijëve duhet të hidratohet rregullisht, 2-3 herë në ditë. Koha më e mirë për të aplikuar kremin hidratues për fëmijën tuaj është pas banjës dhe pas aplikimit duhet ta përkëdhelni butësisht që të thahet shpejt. Pomadat dhe kremrat janë opsionet më të mira sepse përmbajnë shumë vaj. Përveç kësaj, xheli i dushit me shumë ujë është gjithashtu një opsion i dobishëm.

Kortikosteroidet lokale

Kortikosteroidet njihen edhe si kortizonikë ose kremra dhe pomada steroide. Këto substanca kanë një efekt qetësues në inflamacionin e lëkurës. Megjithatë, nuk duhet të përdorni steroid topikalë tek një fëmijë nëse i është përshkruar dikujt tjetër.

Secili nga këto kremra dhe pomada zakonisht ka fuqi të ndryshme, nëse përdorni përqendrimin e gabuar për zonën e ndjeshme, mund të shkaktojë dëmtim të lëkurës, veçanërisht me lëkurën e foshnjave.

Droga

Medikamentet orale për ekzemën përfshijnë antihistamine (barna antialergjike) për të ndihmuar në uljen e kruajtjes dhe për të ndihmuar fëmijën tuaj të flejë më mirë gjatë natës. Nëse skuqja shkaktohet nga bakteret, antibiotikët dhe kortikosteroidet mund të shtypin sistemin imunitar.

Trajtime të tjera

 • Fototerapia: Trajtim UV

 • I lagur: Vendosni një leckë të lagur mbi lëkurën e irrituar

 • Banjë zbardhues: banjë në një zgjidhje zbardhuese shumë të holluar

5. Si të kurojmë linë e dhenve

 • Virusi i lisë së dhenve përhapet kryesisht nga mukozat e hundës dhe gojës së fëmijës, por edhe skuqja është shumë ngjitëse. Si rezultat, lëkura e fëmijës do të përhapet dhe mund të mos jetë në gjendje të shkojë në shkollë derisa plaga më në fund të zgjerohet plotësisht.

 • Nuk ka kurë për linë e dhenve pasi të ketë filluar. Megjithatë, mjeku mund të përshkruajë medikamente si dhe të japë këshilla në mënyrë që të ndihmoni fëmijën tuaj të lehtësojë kruajtjen dhe shqetësimin.

 • Fëmijët me lisë e dhenve nuk duhet të marrin aspirinë në përgjithësi. Fëmijët që marrin aspirinë mund të çojnë në sindromën Reye, e cila është një sëmundje potencialisht fatale. Prandaj, duhet të kontrolloni me kujdes përbërësit e çdo ilaçi tjetër pa recetë dhe të siguroheni që nuk përmban aspirinë ose salicilate.

 • Në disa raste, lija e dhenve mund të prekë kornenë. Nëse fëmija juaj ka lisë së dhenve në majë të hundës, kjo mund të jetë një shenjë paralajmëruese e një infeksioni të syrit dhe duhet të shohë menjëherë një mjek.

 • Përveç kësaj, nëse lija e dhenve zhvillon lezione në zonën gjenitale brenda ose brenda gojës, duhet të kontaktoni menjëherë mjekun tuaj.

6. Si të kuroni fruthin

 • Sapo të fillojë fruthi, nuk do të gjeni asnjë ilaç për ta trajtuar atë. Në këtë kohë, mjeku mund të ofrojë vetëm metoda trajtimi për t’u kujdesur dhe kufizuar simptomat si kolla, ethet ose prekja e syve. Mos përdorni produkte që përmbajnë aspirinë tek fëmijët.

 • Disa fëmijë me fruth shkaktojnë infeksione dytësore bakteriale të veshit të mesëm, sinuseve, mushkërive dhe nyjeve limfatike të qafës së mitrës që mund të trajtohen me antibiotikë.

 • Fëmijët me fruth janë të lodhur, të sëmurë dhe të mjerë. Megjithatë, sëmundja do të përmirësohet në 7-10 ditë.

 • Për të parandaluar fruthin, është më mirë të vaksinoni fëmijën tuaj. Vaksina e fruthit është pjesë e vaksinës MMR (fruthi-shytat-rubeolë) që jepet në moshën 12-15 muajshe dhe përsëri në moshën 4-6 vjeç.

Tham Khảo Thêm:  4 Bí kíp giúp quần áo bền đẹp như mới đón Xuân sang

7. Si të kurojmë rubeolën

 • Rubeola është një sëmundje e parandalueshme me vaksinë (MMR).

 • Për gratë shtatzëna, rubeola mund të jetë shumë e rrezikshme për fetusin. Prandaj, të gjitha gratë në moshë të lindjes duhet të kontrollohen për statusin e tyre imunitar.

8. Si të kuroni skarlatinën

 • Bakteret streptokoke mund të trajtohen në mënyrë efektive me antibiotikë.

 • Kur dyshoni se fëmija juaj ka streptokokë ose ethe të kuqe të ndezur, duhet të shkoni menjëherë te mjeku. Nëse është e vërtetë, fëmijës do t’i jepet një kurs antibiotikësh dhe duhet të ndihet më mirë pas 24 orësh.

9. Si të kuroni sëmundjen e shuplakës së faqeve

 • Sëmundja e pestë nuk është serioze për fëmijët ndryshe të shëndetshëm, por mund të shkaktojë probleme serioze për fëmijët me anemi drapërocitare, leuçemi ose SIDA.

 • Sëmundja mund të shkaktojë probleme edhe për foshnjën e palindur të një gruaje shtatzënë.

 • Për shkak se fëmija është ngjitës vetëm përpara se të shfaqet skuqja, fëmijët me skuqje janë të lirë të kthehen në çerdhe ose shkollë.

10. Si të kuroni Roseola Infantum

 • Edhe pse ka ethe shqetësuese, sëmundja nuk është e dëmshme dhe do të shkojë në remision pa trajtim specifik. Ethet mund të kontrollohen me acetaminofen ose ibuprofen.

 • Temperatura, veçanërisht nëse rritet me shpejtësi, mund të çojë në kriza “febrile” te fëmijët e ndjeshëm. Konsultohuni me ofruesin tuaj të kujdesit shëndetësor nëse keni ndonjë shqetësim në lidhje me krizat.

11. Si të kurojmë Coxsackievirus dhe enteroviruse të tjera

 • Për të kuruar temperaturën, nuk do të keni ndonjë trajtim specifik përveç acetaminofenit (Tylenol) ose ibuprofenit (Advil). Gjithashtu, duhet të mbani mend gjithmonë që të mos jepni aspirinë dhe produkte të ngjashme me aspirinën tek fëmijët pasi mund të jetë kërcënuese për jetën.

 • Ndjenja e dhimbjes në gojë dhe në fyt mund ta bëjë fëmijën të mos dëshirojë të pijë ujë, duke bërë që trupi të dehidrohet. Prandaj, duhet të siguroheni që fëmija juaj të marrë ujë të mjaftueshëm çdo ditë.

 • Këto sëmundje nuk janë të rrezikshme dhe mund të parandalohen duke larë duart shpesh dhe duke mos ndarë ushqimin apo pijet me të tjerët.

12. Si të kuroni impetigon

 • Infeksionet e lëkurës të shkaktuara nga impetigo mund të trajtohen me antibiotikë oralë ose lokalë. Përveç kësaj, fëmijët duhet të lajnë duart shpesh me sapun antibakterial.

 • Pas 2-3 ditësh trajtimi, impetigo nuk do të përhapet më dhe plagët do të shërohen në 3-5 ditë.

 • Nëse pas ditës së tretë të trajtimit, skuqja dhe puçrrat nuk shfaqin shenja shërimi, duhet ta çoni fëmijën tuaj tek mjeku.

 • Kur fëmija ka impetigo ose zgjebe, fëmija mund të kombinojë ilaçe kundër kruajtjes ndërkohë që antibiotiku është duke punuar.

13. Si të kuroni zgjeben

 • Për të parandaluar zgjeben, fëmijët duhet të mbajnë higjienë të mirë, të lajnë duart shpesh dhe të mos ndajnë rrobat me të tjerët.

 • Nëse fëmija juaj ka skuqje dhe kruajtje që zgjat më shumë se 2-3 ditë, çoje atë tek mjeku për ekzaminim.

 • Medikamentet me recetë mund të vrasin zgjeben dhe të reduktojnë reaksionet alergjike të lëkurës si ënjtja dhe kruajtjet.

 • Nëse një anëtar i familjes diagnostikohet me zgjebe, të gjithë në familje duhet gjithashtu të trajtohen për të parandaluar infeksionin.

 • Rrobat dhe aksesorët e shtratit duhet të lahen me ujë të nxehtë dhe të pastrohen me fshesë me korrent.

Tham Khảo Thêm:  Tiểu Sử Diễn Viên Khương Ngọc Và Những Bí Mật đời Tư Của Anh

14. Si të kuroni krimbin e ziles

 • Kërpudhat e kokës mund të trajtohen me medikamente lokale ose orale të përshkruara nga një mjek.

 • Krimbi i ziles mund të përhapet midis anëtarëve të familjes dhe miqve dhe mund të përsëritet vazhdimisht.

 • Higjiena e mirë është thelbësore dhe e kombinuar me terapinë e duhur për të parandaluar rishfaqjen e kërpudhave.

 • Nëse tinea versicolor nuk përmirësohet pas 4 javësh trajtimi ose zhvillon komplikime të tilla si infeksione dytësore të lëkurës, telefononi menjëherë mjekun tuaj.

15. Shënime për higjienën dhe kujdesin ndaj fëmijëve kur kanë puçrra

Përveç mënyrave për të trajtuar ulçerat për fëmijët, mos harroni të kombinoni kujdesin e duhur me udhëzimet në mënyrë që aknet të shemben shpejt dhe të mos shfaqen komplikime të rrezikshme. Disa gjëra që duhen mbajtur parasysh janë si më poshtë:

Dezinfektoni trupin tuaj, lani rrobat me produkte antibakteriale

Prindërit duhet t’i kushtojnë gjithmonë vëmendje mbajtjes së pastër të trupit të fëmijës për të shmangur infeksionin e pustulës. Përveç kësaj, rrobat e fëmijëve gjithashtu dezinfektohen për të parandaluar rritjen e baktereve që shkaktojnë çiban dhe baktereve të tjera që mund të shkaktojnë infeksione.

Një produkt me një formulë të krijuar për t’u përshtatur për lëkurën e ndjeshme të fëmijëve dhe me veti të jashtëzakonshme dezinfektuese sot është Comfort Gentle Fabric Softener Antibacterial. Produkti rekomandohet nga dermatologët për fëmijët sepse:

 • Produkti ka një formulë që zbut dhe kujdeset për çdo pëlhurë, duke i ndihmuar rrobat të marrin frymë më shumë, duke reduktuar kështu gjendjen e kungujve dhe kruajtjes.

 • Ekstrakti i pemës së çajit dhe lëvozhga e portokallit njihen gjithashtu për vetitë e tyre të buta dhe të sigurta antibakteriale që nënat vietnameze shpesh përdorin për fëmijët e tyre. Nga atje, rrobat do të jenë gjithmonë të ajrosura dhe të pastra.

 • Produkti është certifikuar i sigurt nga Instituti Qendror i Dermatologjisë dhe i testuar nga Instituti Pasteur.

Pastrimi i trupit dhe rrobat e pastra është një parakusht i rëndësishëm që puçrrat në lëkurën e fëmijës të shërohen shpejt dhe të mos përsëriten apo përhapen në zona të tjera të lëkurës!

Kujtojuni fëmijëve që të mos prekin apo shtrydhin puçrrat me duar

Puçrrat do të shkaktojnë shqetësim, kruajtje dhe dhimbje për fëmijët e vegjël. Duart përmbajnë një mori bakteresh që do të infektojnë plagën nëse fëmija vazhdimisht gërvisht ose fërkon puçrrat.

Prindërit duhet t’i udhëzojnë fëmijët e tyre që të mos prekin ose gërvishtin puçrrat. Në të njëjtën kohë, fëmijët duhet të lajnë gjithmonë duart për të shmangur shkaktimin aksidental të superinfeksionit bakterial në lëkurë me puçrra.

Puçrrat tek fëmijët e vegjël do të shkaktojnë dhimbje dhe mund të lënë komplikime të rrezikshme nëse prindërit nuk i trajtojnë siç duhet. Ju lutemi kushtojini vëmendje informacionit në artikull se si të trajtoni më së miri vlimet tek fëmijët.

Autori: Team Chảo Lửa TV

E drejta e autorit i përket: Unilever Vietnam. Specifikoni burimin kur referoni.

Cảm ơn bạn đã đọc bài viết 44 Cách trị mụn nhọt cho trẻ hiệu quả ngay khi biết nguyên nhân . Đừng quên truy cập Chảo Lửa TV kênh trực tiếp bóng đá số 1 Việt Nam hiện nay để có những phút giây thư giãn cùng trái bóng tròn !

Related Posts

Xu hướng thời trang teen thu đông 2019

trang chính S Bảo quản quần áo Xu hướng thời trang luôn đổi mới và thay đổi theo năm tháng. Trong đó, xu hướng thời trang teen…

Tổng hợp 20 cách làm kem từ trái cây tươi ngon, mát lạnh giải nhiệt

1. Kem dừa Kem dừa với vị ngọt của nước cốt dừa hòa cùng vị béo của lòng đỏ trứng gà và kem tươi đã tạo nên…

Dùng Nước Xả Vải Thật Hiệu Quả

Sử dụng nước xả vải (hay còn gọi là nước xả vải) như Comfort có rất nhiều lợi ích. Chất làm mềm vải thấm sâu vào bên…

Bạn đã hiểu hết các ký hiệu giặt là trên quần áo?

Bạn đã bao giờ để ý đến các ký hiệu giặt là trên nhãn mác quần áo chưa? Bạn có thực sự hiểu ý nghĩa của từng…

Cách Làm Sạch Giày Da | Bảo Quản Giày Da

Bạn muốn đôi giày da yêu thích của mình luôn sạch sẽ và như mới? Hãy tham khảo những cách làm sạch giày da và chăm sóc…

Cách dùng nước xả vải cho máy giặt

Ý chính: Máy giặt xả quần áo nhiều lần và tốn nhiều nước hơn giặt tay, vì vậy bạn nên dùng nước xả vải đậm đặc như…

Trả lời

Email của bạn sẽ không được hiển thị công khai. Các trường bắt buộc được đánh dấu *