Chuối Hột Có Tác Dụng Gì Và 4 điều Phải Lưu ý Khi Sử Dụng

Me siguri të gjithë kanë dëgjuar për ilaçe nga pjesët e pemës së bananes, por Cilat janë përfitimet e farave të bananes? Ka ende shumë njerëz që nuk kuptojnë. Artikulli i mëposhtëm nga Shkolla Profesionale e Transportit Hai Phong Do t’i ndihmojë lexuesit të kenë një pamje gjithëpërfshirëse të farave të bananes dhe përdorimeve të saj të shkëlqyera.

Çfarë është një farë banane?

Farat e bananes, të njohura edhe si banane e mprehtë, e njohur shkencërisht si Musa balbisiana Colla, janë bimë që rrjedhin nga bimët e egra.

Bananet me fara shpërndahen kryesisht në mënyrë natyrale në Vietnam, Laos, Malajzi, etj. Në Vietnam, pema rritet shumë në provincat malore, ose në fushën qendrore.

Gjethet përdoren shumë, fruti kur piqet është i ngrënshëm dhe farat mund të përdoren si ilaç. Është një bimë që e do lagështinë, e lehtë për t’u jetuar dhe e lehtë për t’u rritur mirë. Le të shkojmë të zbulojmë se çfarë përfitimesh kanë farat e bananes.

Reklamim

pikante e nxehtë

Llojet e farave të bananes

Normalisht, bananet me fara do të ndahen në 2 lloje kryesore dhe gjithashtu 2 llojet më të rritura janë bananet me fara me disa banane me fara pylli.

Reklamim

T’ju tregojë se si t’i dalloni këto dy lloje bananesh në mënyrën më të shpejtë dhe më të saktë. E para është përdorimi i syrit të lirë, banania e farës së pyllit është zakonisht më e vogël se banania e farës së mbjellë.

Ndërsa, bananet me fara të rritura në madhësinë e pjekur mund të jenë më të mëdha se një filxhan, me më shumë mish dhe më pak fara se bananet e egra.

Për sa i përket shijes, bananet e pyllit kur piqen, ende kanë një shije pak të mprehtë dhe janë të vështira për t’u ngrënë. Aroma është paksa e ëmbël, ndërsa farat e bananeve të rritura kur piqen kanë një shije të ëmbël, por nuk janë aq aromatike sa bananet e farave të pyllit.

unaza e nxehtë phan birt vibron me thuong të nxehtë

Përbërja ushqyese e farave të bananes

Sipas hulumtimeve të shumë nutricionistëve, farat e bananes kanë vlera të mëdha ushqyese dhe përmbajnë një sërë mineralesh të shëndetshme. Përfshirë vitaminat, proteinat, kaliumin, fosforin dhe magnezin, …

Farat e bananes janë të pasura me kalori, por me përmbajtje të ulët uji. Përveç kësaj, farat e bananes ofrojnë gjithashtu një burim të shkëlqyer të vitaminës C për sistemin imunitar jo vetëm për të rriturit, por edhe për fëmijët.

Cili është efekti i farave të bananes?

Cilat janë efektet e farave të bananes në shëndetin e përgjithshëm?

Sipas hulumtimeve të ekspertëve kryesorë, farat e bananes sjellin shumë përfitime për shëndetin e njeriut, si:

 • Kuron gurët në veshka
 • Kuron sëmundjet urinare
 • Kuroni diabetin
 • Trajtoni presionin e lartë të gjakut për shkak të sëmundjes së veshkave
 • Shërimi i krimbit të ziles
 • Kuron ftohjet dhe ethet
 • Kuron dhimbjet kronike të barkut
Tham Khảo Thêm:  Cách giặt trang phục halloween vừa sạch, vừa thơm cho bé

unaza e nxehtë vibron 2

Cili është efekti i verës së bananes?

Vera e bananes është një nga metodat më të njohura të përdorimit të farave të bananes për të kuruar sëmundjet.

 • Ndihmon në mbështetjen e sistemit të tretjes, në trajtimin e anoreksisë, të ushqyerit me kujdes tek njerëzit e moshës së mesme.
 • Trajtimi i dhimbjes së shpinës dhe mbështetje për përmirësimin e gjumit, qetësues efektiv.
 • Tonik diuretik dhe i aftë për të mbështetur trajtimin e gurëve në veshka.
 • Ndihmon në trajtimin e sëmundjeve të tilla si ethet, kërpudhat etj.
 • Mbështetje për të përmirësuar funksionin seksual për meshkujt.

Cilat janë përfitimet e lëngut të bananes?

Jo vetëm vera e farës së bananes, por lëngu i farës së bananes konsiderohet gjithashtu një ilaç efektiv që është transmetuar nga populli ynë për një kohë të gjatë.

Uji i zier nga kërcelli dhe gjethet e farave të bananes, sipas hulumtimeve, ka një efekt diuretik për të trajtuar edemën.

Ujë me fara bananeje për të pirë të freskët, shuan etjen, detoksifikon, stimulon tretjen në mënyrë efektive.

Braktat dhe lulet e farave të bananes pihen për të bërë tonik, për të ftohur mushkëritë dhe për të eliminuar toksinat. Pirja e farave të bananes është gjithashtu efektive në trajtimin e diabetit, nefritit dhe hipertensionit.

ed5a0698b82756790f36

Cilat janë efektet e bananeve të pyllit?

Megjithatë, ekspertët kanë thënë se bananet me fara pyjore shpesh do të kenë përdorime më të mira se bananet me fara të mbjella. Pra, cili është efekti i bananes së farës së pyllit?

 • Ndaloni gjakderdhjen dhe trajtoni dhimbjen e dhëmbit në mënyrë shumë efektive.
 • Mbështet trajtimin e niveleve të dhimbjes së stomakut.
 • Mbështet trajtimin e hemoptizës dhe ftoh mushkëritë.
 • Mbështet trajtimin e gurëve në veshka.
 • Ndihmon në stabilizimin e sheqerit në gjak.

Cilat janë përfitimet e farave të bananes?

Farat e reja të bananes, të prera hollë, të përziera me perime të gjalla, të ngrëna me sallatë me kandil deti, sallatë peshku për të reduktuar shijen e peshkut dhe për të parandaluar diarrenë.

Bananet me fara jeshile priten përgjysmë dhe përdoren për të kuruar krimbin ose thahen, grimcohen, siten me pluhur të imët, përdoren çdo ditë për të trajtuar ulcerat e stomakut.

Cili është efekti i kokrrave të bananes?

Kokrrat e bananes, të copëtuara dhe të bëra sallatë ose të ziera, do të ndihmojnë në rritjen e sasisë së qumështit të pastër për gratë shtatzëna pas lindjes dhe gjithashtu do të kenë efekt në trajtimin e kapsllëkut.

Vini re se duhet të zihet plotësisht për të hequr shijen e thellë të bananeve, duke e bërë më të lehtë për t’u ngrënë. Nëse pini lëng bananeje, ai ka efektin për të ndihmuar në detoksifikimin dhe ftohjen e trupit në mënyrë efektive.

HOT SCIENCE 2 EDLM

Cilat janë përfitimet e luleve të bananes?

Lulet e bananes përdoren gjithashtu mjaft shumë dhe shpesh do të copëtohen, zihen ose bëhen manekin për të rritur laktacionin tek gratë pas lindjes, si dhe për të mbështetur trajtimin e kapsllëkut për të moshuarit dhe njerëzit e moshës së mesme. shumë efektive, e sigurt dhe me kosto efektive.

Tham Khảo Thêm:  Voucher Là Gì Và Bật Mí 1001 Những điều Thú Vị Về Voucher

Cilat janë përfitimet e farave të bananes?

Pra, cilat janë përfitimet e farave të bananes? Farat e bananes të qëruara, të lara, të prera në copa, të grira, të shtypura për të pirë ujë për të trajtuar ftohjen, temperaturën e lartë, etjen, delirin.

Nëse kombinohen me pemën e manit të veshtullit, rrënjët e barit, jasemini i purpurt, i grirë imët dhe i zier me ujë mund të kurojnë kollitjen me gjak ose të kurojnë dizenterinë me gjak.

Cilat janë përfitimet e farave të bananes?

Farat e bananes, të marra për t’u zhytur në verë çdo ditë para ngrënies ose para gjumit, kanë efektin në reduktimin e dhimbjes, ënjtjes, shërimin e dhimbjeve të shpinës, gjymtyrëve që dhembin, reumatizmës.

Sipas traditës, disa njerëz besojnë gjithashtu se përdorimi i farave të bananes për t’u pjekur, grimcuar, shoshitur me pluhur të imët dhe përzier me ujë të pijshëm si pirja e çajit pas 1 muaji do të jetë në gjendje të shërojë gurët në veshka.

Cilat janë përfitimet e lëvores së bananes?

Sipas gojëdhënave, lëvorja e bananes pas tharjes, pak e verdhë, pluhur e përzier me kanellë, jamballi gjithashtu pluhurohet për t’u pirë me ujë të ngrohtë për të trajtuar dhimbjet kronike të barkut.

Cilat janë përfitimet e gjetheve të bananes?

Zierja e kërcellit dhe gjetheve të farave të bananes ka një efekt diuretik për trajtimin e edemës. Braktet dhe lulet e farave të bananes merren si tonifikues, duke freskuar mushkëritë dhe duke eliminuar toksinat.

Cili është efekti i pluhurit të farës së bananes?

Pluhuri i farës së bananes është produkti që përftohet pas pluhurizimit të farës së bananes pasi të jetë prerë hollë dhe tharë.

Prandaj, pluhuri i farës së bananes funksionon edhe për trajtimin e sëmundjeve si farat e bananes si: Mbështetja e trajtimit të gurëve në veshka, fshikëzës, diabetit ose krimbit të ziles, etj.

congly vn chuoihotjpg

Si të përdorni farat e bananes

Kuron gurët në veshka

Kurimi i gurëve në veshka është një përfitim i përmendur zakonisht i farave të bananes.

Pra, a e dini se si t’i trajtoni gurët në veshka me farat e bananes? Nëse jo, pse të mos i referoheni ilaçit tonë të përbashkët më poshtë?

Bananet e vjetra me fara, të prera hollë, pastaj të thara, më pas të bluara në të verdhë, më pas të mprehura me ujë derisa të thahen vetëm në 1/3.

Vini re se duhet ta pini sa është ende e nxehtë kur të keni mbaruar së ngrëni.

Më e thjeshtë, mund të përdoret edhe si çaj për të pirë në vend të ujit çdo ditë. Pini me zell brenda 1 muaji, gurët në veshka do të treten dhe do të largohen përmes rrugëve urinare.

Kuron gurët urinar

Zgjidhni banane shumë të pjekura, merrni farat të thahen, shtypini për t’i gatuar për ujë të pijshëm. Vendosni farat e grimcuara të bananes dhe ziejini me ujë në zjarr të ulët derisa të zvogëlohen në vetëm 1/3. Marrja e vazhdueshme për 2-3 muaj do të shihni rezultate të dukshme.

Kuroni diabetin

Për të trajtuar diabetin, një ilaç i thjeshtë dhe më i zakonshëm është përdorimi i farave të bananes të njomura në alkool për 1 muaj.

Pini vetëm 1 gotë të vogël çdo herë para ngrënies, 2 herë në ditë për të marrë efektin më të dukshëm.

vajzë e nxehtë 1 vjeçare

Trajtoni presionin e lartë të gjakut

Për njerëzit me presion të lartë të gjakut, përdorni banane të pjekura, të prera hollë dhe të thara në diell.

Tham Khảo Thêm:  F&B Là Gì? 7 Sự Thật Về Nghề F&B Mà Ai Cũng Nên Biết

I kombinojmë me rrënjët e pyllit të qëruara, të prera në feta, të zhytura në ujë të trashë orizi për 2 orë, të lara, të thara dhe të ziera. Më pas bashkojini të gjitha me 3 gota ujë derisa të mbetet vetëm 1 filxhan.

Kuron hiperlipideminë

Për të kuruar hiperlipideminë, duhet të thajmë farat e bananeve, më pas të bluajmë yllin e verdhë dhe ta vendosim të ziejë me 3 gota ujë derisa të mbetet vetëm 1 filxhan.

Pini një filxhan në një kohë dhe duhet të pini vetëm kur është plot në mënyrë që të mos ndikojë në stomak.

Si të thithni verën e farës së bananes

Materialet për përgatitje:

 • Banane me fara, mundësisht banane me fara pylli
 • Verë 40 – 45 gradë

nxehtë

Si të thithni verën e shijshme të farës së bananes:

Farat e bananes duhet te jene shume te pjekura, te prera holle, te thara ne diell ne kushte qe sigurojne higjenen e ushqimit ne menyre qe te mos ndikohet ne cilesine e veres, vini re se sa me shume te thara bananet aq me mire.

Vera e përdorur për zhytje duhet të jetë verë e bardhë, e pandryshuar që njerëzit shpesh e quajnë alkool me një përqendrim 40-45 gradë.

Hapi i parë është të vendosni farat e bananeve në një kavanoz qelqi, vini re se bananet duhet të zënë 1/3 e kavanozit, më pas mbushni 2/3 e kavanozit me verë, duke e lënë 1/3 e mbetur bosh në mënyrë që bananet të kenë hapesira per tu zgjeruar me vone..

Tjetra është mbyllja e kapakut fort që të mos hyjë ajri, gjë që do të ndikojë në kohën e vjetërsimit të verës, sipas disa aksioneve, mund të përdoret pas 3 muajsh, por sa më shumë të lihet aq më aromatike dhe e shijshme do të jetë vera. të jetë. .

Vera e bananes përdoret shpesh për të mbështetur trajtimin e gurëve në veshka, diabetin, dhimbjet e shpinës, dhimbjet e kyçeve, yang, ftohjen, stimulimin e tretjes, ushqimin e trupit, …

imazhe të nxehta video

Shënime kur përdorni farat e bananes

Edhe pse farat e bananes u sjellin njerëzve shumë përfitime, në fakt ajo ka edhe pika për t’u theksuar që duhet të dini për të shmangur dëmtimin e panevojshëm për shëndetin e përdoruesve.

Cfarë janë ato? Le ta zbulojmë së bashku.

 • Pacientët me dhimbje stomaku nuk duhet të përdorin ilaçin nga farat e bananes shumë të trasha. Për të shmangur këtë situatë, hollojeni me ujë të valuar të ftohur, ndajeni dhe pini disa herë në ditë.
 • Personat me presion të gjakut duhet të jenë të kujdesshëm kur përdorin farat e bananes të njomura me alkool, nuk duhet të mbipërdoren.
 • Mos përdorni banane jeshile, është e lehtë të shkaktoni kapsllëk dhe helmim.
 • Përdorni një tenxhere, kazan qeramike ose tenxhere prej balte për të zier ilaçin, jo enët metalike.

Shiko me shume:

Më sipër janë zbulimet e Shkollës Profesionale Hai Phong Transport për t’ju ndihmuar t’i përgjigjeni pyetjes se çfarë është përdorimi i farave të bananes. Nëse ju duket interesante, mos harroni të bëni Like dhe Share në mënyrë që Shkolla Profesionale Hai Phong Transport të ketë motivimin për t’ju sjellë njohuri më interesante.

Nền tảng xem trực tiếp bóng đá Chaolua TV hy vọng thông qua bài viét Chuối Hột Có Tác Dụng Gì Và 4 điều Phải Lưu ý Khi Sử Dụng có thể giúp bạn tìm được thông tin hữu ích.

Related Posts

Xu hướng thời trang teen thu đông 2019

trang chính S Bảo quản quần áo Xu hướng thời trang luôn đổi mới và thay đổi theo năm tháng. Trong đó, xu hướng thời trang teen…

Tổng hợp 20 cách làm kem từ trái cây tươi ngon, mát lạnh giải nhiệt

1. Kem dừa Kem dừa với vị ngọt của nước cốt dừa hòa cùng vị béo của lòng đỏ trứng gà và kem tươi đã tạo nên…

Dùng Nước Xả Vải Thật Hiệu Quả

Sử dụng nước xả vải (hay còn gọi là nước xả vải) như Comfort có rất nhiều lợi ích. Chất làm mềm vải thấm sâu vào bên…

Bạn đã hiểu hết các ký hiệu giặt là trên quần áo?

Bạn đã bao giờ để ý đến các ký hiệu giặt là trên nhãn mác quần áo chưa? Bạn có thực sự hiểu ý nghĩa của từng…

Cách Làm Sạch Giày Da | Bảo Quản Giày Da

Bạn muốn đôi giày da yêu thích của mình luôn sạch sẽ và như mới? Hãy tham khảo những cách làm sạch giày da và chăm sóc…

Cách dùng nước xả vải cho máy giặt

Ý chính: Máy giặt xả quần áo nhiều lần và tốn nhiều nước hơn giặt tay, vì vậy bạn nên dùng nước xả vải đậm đặc như…

Trả lời

Email của bạn sẽ không được hiển thị công khai. Các trường bắt buộc được đánh dấu *