Lá Tía Tô Có Tác Dụng Gì? 10+ Lợi ích Tuyệt Vời Cho Mẹ Và Bé

Gjethet e perilës përmbajnë shumë lëndë ushqyese. Jo vetëm një burim ushqimi, gjethet e perilës janë gjithashtu një barishte e vlefshme mjekësore me shumë përdorime për shëndetin. Përpunimi është gjithashtu jashtëzakonisht i thjeshtë, le Shkolla Profesionale e Transportit Hai Phong shko zbulo Cilat janë përfitimet e gjetheve të perilës? Ju lutem.

Çfarë është gjethet e perilla?

Perilla është një nga rreth 8 llojet e bimëve perilla në familjen e ngjashme me borzilokun. Kjo është një bimë me shumë lëndë ushqyese dhe një barishte e njohur në çdo familje vietnameze.

Llojet e gjetheve të perilës

Purple Perilla – Purple Perilla – Perilla e kuqe

beta ebe64e586881908734d71e1673a7f2ba

Reklamim

I njëjti lloj perilla gjethesh, por secili vend ka një mënyrë të ndryshme për të quajtur ngjyrën. Ky lloj gjethesh perilla karakterizohet nga dy anë vjollcë ose një anë jeshile dhe një anë vjollcë.

Linja perilla vjollce e dyanshme është një lloj perilla me origjinë japoneze, e cila tani është edukuar dhe prodhuar nga vietnamezët, e eksportuar përsëri në Japoni me një çmim më të lirë se vendlindja. Linja perilla 1 vjollcë, 1 anë jeshile, e njohur edhe si perilla vietnameze, shitet gjerësisht kudo.

Reklamim

Perilla e gjelbër

perime pikante për të tri Phong han cam Mao dau bum bum blej

Përveç kësaj, gjethet e perilës kanë edhe një efekt zbukurues për gratë japoneze, kështu që çmimi i këtij produkti në vendin e diellit që lind është shumë i shtrenjtë.

Skena perilla

Perilla ka emrin shkencor Plectranthus scutellarioides, e ka origjinën nga Indonezia me karakteristika të ndryshme identifikimi nga dy llojet e mësipërme të perillave.

Gjethet e bimës dekorative perilla kanë një pamje 2-ngjyrëshe me brendësi zakonisht të kuqe ose vjollcë (në varësi të pronarit), skaji i jashtëm i gjethes është i verdhë, duke sjellë bukurinë e vet. Përdoruesit mund të përdorin bimë dekorative perilla për të dekoruar brenda dhe jashtë.

rreze e madhe 1

Komponentët ushqyes në gjethet e perilës

Përbërja e vajit esencial përmban perilladehid, limonen, a-pinen dhe dihidrokuminë. Farat përmbajnë vajra yndyrore duke përfshirë acidet oleik, linoleik dhe linolenik; Aminoacidet përfshijnë argininën, histidinën, leucinën, lizinën dhe valinën.

Me aftësinë për të siguruar lëndë ushqyese të bollshme dhe të lehta për t’u ngrënë, gjethet e perilës janë një nga perimet që duhet të shtohen nga nënat në vaktet e të gjithë familjes për të ndihmuar të gjithë familjen të rrisë imunitetin si dhe të përmirësojë imunitetin.kompensojnë mungesën e lëndëve ushqyese të pranishme në bimë.

Cili është efekti i gjetheve të perilës?

Cilat janë përfitimet e gjetheve të perilës për shëndetin e përgjithshëm?

Mbështet trajtimin e sëmundjeve të stomakut

Gjethet e perilës ndihmojnë në forcimin e sfinkterit të poshtëm të ezofagut, kështu që mund të parandalojë refluksin e acidit dhe të ketë një efekt antispazmatik.

Tham Khảo Thêm:  76 ở đâu? Khám Phá Vùng đất Nhiều Danh Lam Thắng Cảnh

rreze e madhe

Trajtimi i artritit të lehtë reumatoid

Nëse e keni të vështirë të pini lëng perilla, provoni të kaloni në metodën aktuale. Thjesht duhet të shtypni gjethet e perilës dhe t’i aplikoni në zonën e artritit, gjithashtu dhimbja zvogëlohet ndjeshëm.

Relaksim nervor

Sipas hulumtimeve paraprake nga Qendra Mjekësore e Universitetit të Maryland, gjethet e perilës përmbajnë acid rosmarinik, acid kafeik dhe apigeninë që ndihmojnë në parandalimin dhe trajtimin e depresionit. Kur shpërndahet vaj esencial perilla, ai ka një efekt ngritës, duke përmirësuar ndjeshëm gjendjen shpirtërore.

Anti-inflamator dhe alergjik

Efektet anti-inflamatore dhe anti-alergjike të gjetheve të perilës janë vërtetuar shkencërisht. Falë përbërësve të brendshëm, gjethet e perilës kanë aftësinë të pengojnë stimulimin e histaminës në qeliza dhe të zvogëlojnë inflamacionin në lëkurë.

Parandalimi i sëmundjeve të zemrës

Cilat janë përfitimet e gjetheve të perilës për lëkurën e fytyrës?

Gjethet e perilës kanë një efekt zbardhues të lëkurës që është shumë i interesuar për shumë gra në mbarë botën. Materiale natyrale, jo toksike, çmimi në Vietnam është shumë i lirë, ndaj besohet dhe zgjidhet nga shumë gra.

Tri mun bang la tia big 1Përveç kësaj, gjethet e perilës kanë edhe efektin e eksfolimit, anti-plakjes dhe rritjen e lagështisë për lëkurën. Shkencëtarët kanë zgjedhur perilën si një përbërës në shumë receta natyrale jo toksike për zbardhjen e lëkurës.

Gjethet e perilës që përdoren për zbardhjen e kanë origjinën nga gratë japoneze. Japonezët përdorin perilla për të pirë, për t’u larë çdo ditë për të ndihmuar në zbardhjen e lëkurës, lëkurë të lëmuar dhe më të shndritshme. Nuk është e vështirë të kuptohet kur çmimi i gjetheve të perilla në vendin e Diellit që po lind ka një çmim jashtëzakonisht të lartë.

Cilat janë efektet e gjetheve të perilës për gratë shtatzëna?

Gjethet e perilës janë një ilaç efektiv shërues. Për gratë shtatzëna, është gjithashtu një qetësues dhe kujdes efektiv për shtatzëninë.

Gjatë shtatzënisë, kur gratë shtatzëna kanë të ftohtë ose grip, shpesh nuk guxojnë të marrin ilaçe perëndimore nga frika se mos prekin fetusin. Në këtë rast, gratë shtatzëna marrin lëvozhgat e mandarinës, xhenxhefilin dhe një grusht gjethe perilla, i lajnë dhe i vendosin në një tenxhere të ziejnë me 1 gotë ujë. Me këtë metodë, nënat duhet të pinë sa është ende vapë, pastaj të mbulohen me një batanije për të djersitur, gjë që do të sjellë efekte të ndjeshme.

Përveç kësaj, gjethet e perilës gjithashtu zvogëlojnë sëmundjet e pakëndshme të mëngjesit për gratë shtatzëna. Nënat shtatzëna shpesh ngjyrosin perilën në kombinim me gjethe të tjera medicinale tonike për të ndihmuar në shtatzëni, për të tonifikuar shpretkën dhe për të ndaluar të vjellat.

Cilat janë efektet e gjetheve të perilës për nënat pas lindjes?

Gjethet e perilës janë të pasura me acid kafeik, acid rosmarinik dhe apigeninë, të cilat mund të parandalojnë dhe trajtojnë depresionin pas lindjes tek gratë. Kjo është një sëmundje e zakonshme tek shumë nëna pas lindjes, ajo mund të përmirësojë humorin si dhe të ngrejë mjaft mirë shpirtin.

Cili është efekti i avullimit të gjetheve të perilës?

E kryer 1

Kur avulloni me gjethe perilla, vajrat esencialë natyralë do të depërtojnë nëpër lëkurë për të pastruar qelizat e vdekura, do të shtyjnë vajin e tepërt për të ndihmuar në shtrëngimin e poreve, parandalimin e akneve të fshehura, puçrrat për lëkurë të shndritshme, rrezatues çdo ditë.

Përveç kësaj, avulli i fytyrës me gjethe perilla ka edhe efekte terapeutike si pastrimi i ftohjes, mbështetja e trajtimit të rinitit alergjik dhe ndihma për të mbajtur shpirtin komod dhe të këndshëm. Kjo është metoda e bukurisë që shumica e femrave përdorin shpesh.

Tham Khảo Thêm:  Tử Vi Tuổi Tý 1996 Và Những điều Cần Biết Trong Năm 2021

Cili është efekti i aplikimit të gjetheve të perilës?

Gjethet e perilës janë një përbërës efektiv për heqjen e rrudhave dhe rinovimin e lëkurës. Aplikimi rregullisht i maskës së gjetheve perilla gjithashtu mbështet trajtimin e melasmës, njollave, njollave kafe dhe parandalimin e jashtëzakonshëm të plakjes.

Efekti i gjetheve të perilla për foshnjat

Efekti i gjetheve të perilla tek foshnjat që çdo nënë mund të përfitojë për t’u kujdesur për fëmijën e saj të shëndetshëm. Me këtë bimë beninje, nënat mund ta përdorin me siguri për foshnjat e tyre.

Ul ethet me gjethe perilla

Pirja e lëngut të gjetheve të perilës për të ulur temperaturën është një nga përdorimet e gjetheve të perilës për foshnjat. Shumë nëna me pelena qumështi tregojnë se si të bëjnë lëng gjethesh perilla për të pirë ose të gatuajnë qull perilla për të ngrënë dhe më pas t’i ushqejnë shumë foshnjat e tyre një ditë para se t’i bëjnë vaksinat. Në këtë mënyrë fëmija nuk do të ketë temperaturë të lartë.

Pirja e zierjes së gjetheve të perilës ka efektin e vazodilimit të lëkurës, duke stimuluar sekretimin e djersës. Kur foshnja ushqehet me gji, e cila përmban përbërës aktivë nga gjethet e perilës, do të ngrohë trupin dhe më pas do të djersitet për të eliminuar toksinat.

Kuroni kollën e foshnjave me perilla

Një nga efektet e gjetheve të perilës tek foshnjat është trajtimi i kollës. Gjethet e perilës kanë efektin e plotësimit të shpretkës dhe stomakut, duke reduktuar kollën për foshnjat dhe fëmijët e vegjël. Gjethet e perilës kanë gjithashtu një efekt ekspektorant, ndaj është shumë i dobishëm në rastin e foshnjave me kollë me gëlbazë. Ilaçi me gjethe perilla për trajtimin e kollës për fëmijët është shumë i thjeshtë dhe i lehtë për t’u bërë.

Efekti i trajtimit të skuqjes së nxehtësisë me gjethe perilla tek foshnjat

Tam la big ray për krahasimin e bambusë

Gjethet e perilës konsiderohen si një antibiotik natyral që vret bakteret, kështu që nënat mund të përdorin perilla për të trajtuar skuqjen e nxehtësisë tek foshnjat dhe fëmijët e vegjël. Nëse lëkura e foshnjës kruhet, aknet e mprehta do të lahen rregullisht vetëm për një javë dhe më pas do të largohen plotësisht pa aplikuar ndonjë ilaç tjetër.

Përdorni gjethet e perilës siç duhet

A është mirë të hani gjethe të papërpunuara perilla?

Ngrënia e gjetheve të perilës së papërpunuar është sigurisht shumë e mirë, por duhet theksuar se ato nuk duhet të abuzohen, vetëm një grusht i vogël çdo ditë nuk duhet të shkaktojë asnjë efekt anësor.

Përveç kësaj, perilla përmban edhe substanca që ulin presionin e gjakut, ndaj njerëzit me presion të ulët të gjakut nuk duhet ta përdorin atë. Për shkak se mund të shkaktojë rënie të shpejtë të presionit të gjakut, është e vështirë të kontrollohet.

Grini gjethet e perilës për të pirë

Në stinën e nxehtë deri në kthimin në shtëpi nga puna ose duke u përgatitur për të shkuar në punë, njerëzit shpesh gatuajnë gjethe perilla ose disa gjethe të tjera për të pirë për të ftohur dhe për të parandaluar goditjen nga nxehtësia. Përveç kësaj, gjatë bluarjes së gjetheve të perilës, pirja ndikon edhe në trajtimin e melasmës për gratë.

lindur te la te tri nam

Si të gatuajmë lëngun e gjetheve të perilës me lëkurë të bukur, të mirë për shëndetin

Pasi të keni blerë gjethet e perilës, lani gjethet dhe bimët, më pas përdorni gërshërë ose thikë për t’i prerë në copa rreth 1 gisht të gjata dhe i vendosni në tenxhere.

Shtoni rreth 2 litra ujë të vluar, mbulojeni dhe ziejini për rreth 20 minuta. Për të lënë gjethet e perilës jashtë esencës pas 20 minutash zierje, fikni zjarrin dhe inkuboni për 20 minuta të tjera.

Tham Khảo Thêm:  Tuổi Hợi Hợp Hướng Nào? 4 Cách Hóa Giải Hướng Nhà

Kur lëngu i gjetheve të perilla të jetë zier, shtoni 1/2 lugë çaji kripë dhe shtrydhni lëngun e 1 limoni, mos harroni të vendosni gjithmonë lëkurën e limonit në tenxhere me ujë pasi ta shtrydhni. Përziejini mirë që të bashkohen përbërësit dhe shijojeni.

Kështu, ka menjëherë një lëng të freskët gjethesh perilla për t’u përdorur nga e gjithë familja. Uji ka një ngjyrë të bukur rozë, aromën e gjetheve të perilës dhe shijen e thartë të limonit, shumë i lehtë për t’u pirë. Ka shije më të mirë nëse e përdorni të ftohtë.

Shënime për përdorimin e gjetheve të perilla

Edhe pse gjethet e perilës sjellin shumë efekte të mira për shëndetin dhe bukurinë. Megjithatë, nëse përdorni shumë gjethe perilla, mund të shkaktojë problemet e mëposhtme:

  • Për gratë shtatzëna: Gjethet e perilës kanë efekt në shtatzëni, por nëse përdoren në doza të mëdha, vazhdimisht për një periudhë kohore mund të rrisin presionin e gjakut, duke ndikuar në shëndetin e nënës dhe fetusit.
  • Për njerëzit me nxehtësi, djersitje: Është mirë të jeni të kujdesshëm kur përdorni gjethet e perilës për të kuruar sëmundjet. Për shkak se ato kanë një efekt medicinal që shkakton djersitje të tepërt, përdorimi i zgjatur mund të përkeqësojë gjendjen.
  • Personat me histori alergjie: Për këta persona, ata duhet të kufizojnë përdorimin e gjetheve të perilës për trajtimin e sëmundjeve për të shmangur efektet e mundshme anësore të padëshiruara.

Disa pyetje të bëra shpesh në lidhje me përdorimin e gjetheve të perilla

A nxehet pirja e gjetheve të perilla?

Në mjekësinë orientale, perilla njihet si një ilaç pikant dhe i ngrohtë, i përket grupit të barnave që veprojnë për të bërë djersën, për të stimuluar gjëndrat sekretuese, duke ndihmuar kështu në shërimin e sëmundjeve. Përveç kësaj, kur pimë lëng perilla, ne shpesh e pimë atë të nxehtë, kështu që gjatë përdorimit të perilla, pacienti shpesh ndjen se lëngu i gjetheve të perilës shkakton nxehtësi në trup.

trajtimi është një rreze e madhe dielli, a mund të jetë mirë 650x375 1

Por kjo është për shkak se përbërësit aktivë në perilla stimulojnë gjëndrat sekretuese të trupit, por perilla nuk shkakton nxehtësi në trup siç mendojnë shumë njerëz. Lëngu i perilës sjell shumë përfitime shëndetësore, ndaj duhet të përfshini perilën në vaktet e përditshme të familjes suaj. Jo vetëm që ndihmon në rritjen e shijes së vaktit, por perilla gjithashtu funksionon shumë mirë në parandalimin dhe trajtimin e sëmundjeve.

A është mirë të pini shumë gjethe perilla?

Gjethet e perilës janë një nga mjekësitë orientale, efekte të mëdha për shëndetin e përdoruesve. A është mirë të pini shumë lëng gjethesh perilla?

Përgjigja është se ju duhet ta përdorni rregullisht me një sasi të moderuar, të ndarë në mënyrë të barabartë në përdorim gjatë ditës, nuk duhet të pini shumë 1 ditë mund të çojë në një rritje të presionit të gjakut.

Në veçanti, pirja e tepërt e gjetheve të perilës ndikon drejtpërdrejt në shëndetin e përdoruesve. Pirja e tepërt e lëngut të gjetheve të perilla do t’ju bëjë të fryrë, dispepsi dhe mund të shkaktojë disa efekte anësore të padëshiruara për trupin.

Shiko me shume:

Kështu, artikulli i mësipërm ju ka sjellë informacionin e nevojshëm në lidhje me atë që bëjnë gjethet e perilës. Ju lutemi Like dhe Shpërndaje për të mbështetur Shkollën Profesionale Hai Phong Transport për të vazhduar zhvillimin dhe krijimin e më shumë artikujve me përmbajtje të mirë!

Nền tảng xem trực tiếp bóng đá Chaolua TV hy vọng thông qua bài viét Lá Tía Tô Có Tác Dụng Gì? 10+ Lợi ích Tuyệt Vời Cho Mẹ Và Bé có thể giúp bạn tìm được thông tin hữu ích.

Related Posts

Xu hướng thời trang teen thu đông 2019

trang chính S Bảo quản quần áo Xu hướng thời trang luôn đổi mới và thay đổi theo năm tháng. Trong đó, xu hướng thời trang teen…

Tổng hợp 20 cách làm kem từ trái cây tươi ngon, mát lạnh giải nhiệt

1. Kem dừa Kem dừa với vị ngọt của nước cốt dừa hòa cùng vị béo của lòng đỏ trứng gà và kem tươi đã tạo nên…

Dùng Nước Xả Vải Thật Hiệu Quả

Sử dụng nước xả vải (hay còn gọi là nước xả vải) như Comfort có rất nhiều lợi ích. Chất làm mềm vải thấm sâu vào bên…

Bạn đã hiểu hết các ký hiệu giặt là trên quần áo?

Bạn đã bao giờ để ý đến các ký hiệu giặt là trên nhãn mác quần áo chưa? Bạn có thực sự hiểu ý nghĩa của từng…

Cách Làm Sạch Giày Da | Bảo Quản Giày Da

Bạn muốn đôi giày da yêu thích của mình luôn sạch sẽ và như mới? Hãy tham khảo những cách làm sạch giày da và chăm sóc…

Cách dùng nước xả vải cho máy giặt

Ý chính: Máy giặt xả quần áo nhiều lần và tốn nhiều nước hơn giặt tay, vì vậy bạn nên dùng nước xả vải đậm đặc như…

Trả lời

Email của bạn sẽ không được hiển thị công khai. Các trường bắt buộc được đánh dấu *