Sapa Ở Đâu? Chia Sẻ Trọn Bộ Bí Kíp Du Lịch Sapa Từ A Đến Z

Sapa njihet si vendi ku takohen qielli dhe toka. Ky konsiderohet vendi më i bukur dhe madhështor në veri, temperatura është e freskët gjatë gjithë vitit, temperatura mesatare është në intervalin nga 15 deri në 18 gradë Celsius. Nëse ju pëlqen Sapa, por nuk e keni përjetuar kurrë qytetin e bukur. Kjo. te Shkolla Profesionale e Transportit Hai Phong ju ndihmojnë të mësoni Ku është Sapa?? Sa pamje të bukura ka Sapa dhe ndaj me ju disa nga përvojat më të mira të udhëtimit Sapa!

birra vëllai 6

Ku është Sapa? Cila provincë në Vietnam?

Vendndodhja gjeografike e Sapës

Ku është Sapa? Sapa ndodhet në perëndim të provincës Lao Cai. Ka vendndodhjen gjeografike të mëposhtme:

  • Në lindje kufizohet me rrethin Bao Thang dhe qyteti Lao Cai
  • Perëndimi kufizohet me rrethin Tre rrugëi ndërgjegjshëm Lai Chau
  • Në jug kufizohet me rrethin Tan Uyenprovincën dhe rrethin Lai Chau Van Ban
  • Në veri kufizohet me rrethin Bat Xat.

Ku është Sapa në hartën e Vietnamit?

Ku është Sapa? Sa Pa është një rreth i provincës Lao Cai në malet e larta të Vietnamit Veriperëndimor. Ky vend është destinacioni më i mbushur me njerëz për vendasit dhe turistët në Sapa.

Reklamim

Qyteti Sapa ndodhet në një lartësi prej 1500m deri në 1650m mbi nivelin e detit. E mbuluar nga shpatet e malit Lo Suay Tong, Sapa ka mjegull gjatë gjithë vitit.

Ky vend njihet edhe si qyteti me mjegull ose vendi ku takohen qielli dhe toka.

Reklamim

Sapa 3

Historia e Sapës

Në fund të vitit 1903, ekspedita e Departamentit të Gjeografisë së Indokinës zbuloi peizazhin e rrafshnaltës Lo Suoi Tung dhe fshatin Sa Pa. Delegacioni emëroi stacionin e zonës Cao Cao si Sa Pa.

Në vitin 1905, qyteti Sapa filloi të ndërtohej në një vendpushim për francezët.

Emri “Sa Pa” është emri i njerëzve në këtë zonë, që rrjedh nga fjala . Mandarina që do të thotë “plazh me rërë” (kinezisht: Sa Bá, ), francezët e shkruajnë emrin e zonës si “Chapa”, sepse tingulli “S” shqiptohet pothuajse aq i fortë sa “Ch” në frëngjisht dhe “S” në frëngjisht. Vietnamese standarde.

Vendet e famshme këtu janë emëruar edhe sipas gjuhës së popullit indigjen H’Mong si: Lao Chai, San Sa Ho, Përdorni Pan, Suoi Thau, Ta Giang Phinh,..

Sapa 14

Vende të njohura për t’u vizituar në Sapa

Ku është Sapa? Sapa është rreth 380 km nga kryeqyteti Hanoi. Rruga për në Sa Pa nuk është e lehtë, por bukuria simpatike e Sa Pa e dhënë nga natyra e ka bërë atë destinacionin më tërheqës turistik malor në Vietnam.

Tham Khảo Thêm:  Xử Nữ Và Bảo Bình

Sapa është një destinacion i famshëm turistik për turistët vendas dhe të huaj. Në veçanti, sipas sondazhit, numri i turistëve që synojnë të kthehen në Sapa arriti në më shumë se 90%.
Sa Pa arriti në Top 5 në top 50 destinacionet më tërheqëse në 2018 të votuar nga turistët e huaj. Këtu janë disa atraksione të famshme në Sapa

Mali Ham Rong

Mali Ham Rong njihet si një Sapa në miniaturë. Duke vizituar malin, do të admironi shumë peizazhe tipike të Sapës.

petë orizi të skuqura

Lugina Muong Hoa

Lugina Muong Hoa është vendi i grumbullimit të fushave me tarraca me shumë bukuri

O Quy Ho Pass

Ku është Sapa? Sapa ka O Quy Ho, i njohur si një nga “katër majat e mëdha” të veriperëndimit.

Aty ku rrugët dredha-dredha sfidojnë drejtimin e më trimave. Provoni të pushtoni O Quy Ho për të parë se sa e mrekullueshme është natyra.

Sapa 9

Maja Fansipan – çatia e Indokinës

Fansipan është një simbol turistik i Sapës. Maja madhështore Fansipan e Sapës tërheq shumë vëmendjen e turistëve vendas dhe të huaj.

Sapa 6

mace Fshati mace

Cat Cat është atraksioni turistik më i famshëm dhe popullor në Sapa

Ky vend është i famshëm për shtëpitë tradicionale të popullit Mong. Rrugët e vogla prej guri, dy anët e njerëzve etnikë që shesin suvenire do të jenë një përvojë interesante për ju.

Sapa 8

Fshatrat e pakicave etnike

Bukuria kulturore, bukuria njerëzore e pakicave etnike në Sa Pa tërheq gjurmët e turistëve

Ka shumë fshatra të grupeve të ndryshme etnike në Sa Pa që mund të vizitoni si fshati Ta Van, fshati Ban Ho, fshati Sin Chai, tregu Bac Ha etj.

Vende turistike pranë qytetit

Kisha e lashtë, ujëvara e dashurisë, tregu i natës Sapa, kopshti i luleshtrydheve, lugina e luleve…

Petë me alga deti 1
keni filtër?

Përvoja e udhëtimit Sapa

Koha e duhur për të udhëtuar në Sapa

Ku është Sapa? Nëse dikush pyet “Çfarë sezoni duhet të udhëtoj në Sapa?” Duhet të jetë shumë e vështirë për të gjetur përgjigjen. Çdo herë, Sapa ka bukurinë e saj. Nëse është e mundur, përpiquni të ndjeni Sapa të gjitha 4 sezonet.

Sapa pranverë

Pranvera është stina më e gjallë e Sa Pa. Ai lulëzimi i pjeshkës është i shijshëm, lulëzimi i pastër i bardhë i kumbullës po lulëzon dhe lulëzon.

Sezoni Sa Pa është gjithashtu një sezon festivali. Stina e fyellit, fyellit, vallet dhe vallet e pakicave etnike që jetojnë në Sa Pa.

Sapa 1

Sapa në verë

I favorizuar nga natyra me një klimë të freskët gjatë gjithë vitit, Sa Pa është një destinacion ideal për të shmangur të nxehtin. Kjo është edhe stina e vjeljes së shumë frutave tipike të Sapës si kumbulla, pjeshkë, perime të egra etj.

Sapa vjeshtë

Vjeshta Sa Pa është frymëzimi artistik i shumë njerëzve që e duan bukurinë natyrore.

Sezoni i artë i Sapës me fusha me tarraca është sfondi i shumë veprave që e duan natyrën.

Vjeshtë kur rrezet e arta të diellit shkëlqejnë në kodrat, fushat dhe rrugët e qytetit.

Qëndrimi në malin madhështor Fasipan duke parë imazhin e Sapës së bukur dhe ëndërrimtare do të jetë një përvojë e mrekullueshme që me siguri çdo vizitor nuk mund ta harrojë.

Sapa 2

Sapa dimër

Dimri Sapa është ndoshta moti më i ashpër në 4 stinët. Por i ftohti, prerja e mishit të maleve të larta sjell edhe shumë kryevepra nga natyra. Dhe ata sigurisht nuk mund të ndalojnë hapat e vizitorëve.

Tham Khảo Thêm:  Xoài Non Là Ai? Nhan Sắc Của Vợ Streamer Giàu Nhất Việt Nam

Kur vjen dimri në Sapa, bora e bardhë mbulon kudo, duke tërhequr gjurmët e turistëve.

Sapa 5

Me çfarë mjetesh për Sapa?

Ku është Sapa? Sapa është rreth 380 km nga Hanoi. Për shkak të terrenit të vështirë, aktualisht nuk ka fluturim direkt për në Sapa. Këtu mund të zgjidhni 3 mjete transporti: tren, autobus dhe motoçikletë.

Motoçikleta, makina vetëdrejtuese

Kjo është zgjedhja e parë e “udhëtarëve”. Shumica janë të rinj të shëndetshëm dhe duan të përjetojnë nivele të reja emocionesh në rrugët malore në veriperëndim të vendit.

Duhen rreth 7 deri në 8 orë për të udhëtuar me motoçikletë nga Hanoi në Sapa dhe duhet të përcaktoni qartë rrezikun në rrugë.

Nëse nuk ngasni motoçikletë. Ju gjithashtu mund të zgjidhni të udhëtoni vetë në Sapa, e cila është gjithashtu një përvojë interesante.

Trekking Sapa nuk është një udhëtim për ata me qëndrueshmëri dhe përvojë të mjaftueshme.

Sidoqoftë, shikimi i pamjes madhështore natyrore do të jetë një përvojë e denjë për ju.

makinë qepëse 1

Treni

Ku është Sapa? Treni është një mjet transporti për në Sapa, i cili zgjidhet nga shumë njerëz për shkak të sigurisë së tij të lartë dhe shumë çmimeve të ndryshme për t’iu përshtatur nevojave të çdo personi.

Trenat kanë ndenjëse ose shtretër. I përshtatshëm për personat me shëndet të dobët, sëmundje në lëvizje, të moshuar dhe fëmijë të vegjël.

Nëse zgjidhni të merrni trenin, do të keni një hapësirë ​​private pushimi për t’u përgatitur për një udhëtim emocionues për të zbuluar Sapa përpara.

Duhen rreth 6 deri në 7 orë për të arritur në Sapa me tren nga Hanoi. Sidoqoftë, do t’ju duhet të ndaloni në stacionin e qytetit Lao Cai dhe më pas të merrni një autobus për në qytet.

lule

Trajneri

Autobusi Sleeper është mjeti më i shpejtë i transportit për në Sapa sot. Për shkak të hapjes së autostradës Hanoi – Lao Cai.

Ju duhen vetëm rreth 4 deri në 5 orë për të udhëtuar nga kryeqyteti Hanoi dhe çmimi është gjithashtu shumë i përballueshëm.

Çfarë duhet të hani në Sapa?

Ku është Sapa? Çfarë është interesante për kuzhinën? Ushqimi është një nga gjërat që tërheq turistët kur vijnë në Sapa. Mos harroni të shijoni specialitetet e shijshme kur të vini këtu!

Gatimet që duhet të provoni kur udhëtoni në Sa Pa si: Mish derri me sqetull, Sa Pa ushqim i pjekur në skarë, Oriz Lam – oriz ngjitës pesëngjyrësh, mish buallie kuzhine, perime (lakër, lulelakër, kajotë, etj.)

1663913327 595 paradite
njohuri 1

Disa shënime kur udhëtoni për në Sapa

Kushtojini vëmendje zakoneve dhe zakoneve të popujve indigjenë

Ku është Sapa? Sapa është shtëpia e shumë njerëzve indigjenë si Hmong dhe Dao.

Çdo grup etnik ka zakonet dhe zakonet e veta. Duhet ta zbuloni paraprakisht ose t’i kushtoni vëmendje në mënyrë që të mos keni aksidentalisht veprime tabu. Shmangni gjërat e këqija.

Sapa 4

Disa zakone për referencën tuaj:

Para se të vizitojnë shtëpitë e pakicave etnike, vizitorët duhet të vëzhgojnë me kujdes. Nëse shihni para shtëpisë, në krye të shkallëve, ngjitni ose varni një gjethe jeshile, një degë gjemba, ose një brokadë në formë grilë… këto janë shenja abstenimi, familja nuk do që të huajt të hyjnë. Shtëpia.

Tham Khảo Thêm:  Kim Đồng Là Ai? Tìm Hiểu Về đội Trưởng đầu Tiên Của đội TNNĐ

Ka shumë tabu që lidhen me zjarrin: Të ulesh pranë oxhakut nuk i vendos këmbët dhe as nuk e lëviz gurin si qëndrim. Mos e ktheni shpinën dhe mos shkelni këmbën në kuzhinë.

Përgatitni të gjitha sendet personale

Sapa ka mot të çrregullt të nxehtë dhe të ftohtë. Ju lutemi të sillni sende personale të mjaftueshme, rroba të ngrohta kur udhëtoni për të mos cenuar shëndetin tuaj.

Nëse shkoni në verë, mos harroni të sillni ilaçe kundër mushkonjave dhe insekteve.

Rruga për në Sapa është mjaft rrethrrotulluese, ndaj duhet të përgatiteni për të marrë ilaçe kundër sëmundjes.

ju keni filtrin 1

Pyetni çmimin para se të blini, bëni foto

Nëse dëshironi të blini mallra etnike, duhet të përgatisni mjaftueshëm kusur sepse nuk do të kenë para të mjaftueshme për t’i kthyer. Dhe duhet të kufizohet dhënia e parave për fëmijët kur shkojnë në fshat sepse do të vijnë shumë fëmijë dhe do të kërkojnë më shumë para. Ju lutemi blini suvenire që fëmijët t’i shesin.

Ju lutemi zgjidhni një ose dy fëmijë që mendoni se janë të vlefshëm dhe kërkoni që të jenë udhërrëfyes, në mënyrë që të mos ketë shumë fëmijë që ju ndjekin.

Përpara se të bëni fotografi të grave, xhaxhallarëve dhe fëmijëve etnikë, mos harroni të pyesni fillimisht për të parë nëse duhet të paguani.

Ju mund t’u dhuroni fëmijëve karamele, pak kusur ose të blini suvenire për të mbështetur fëmijët.

Sapa 15

Merrni me vete dokumente identifikimi dhe bëni kujdes me gjërat me vlerë

Për shkak se është një zonë turistike, është shumë e mbushur me njerëz. Duhet të jeni shumë të kujdesshëm që të mos takoni lejlekët apo hajdutët e xhepave.

Gjithashtu, kur udhëtoni kudo, mos harroni të merrni me vete dokumente identifikimi si identifikimi, patentë shoferi… për t’iu përgjigjur menjëherë rasteve që dalin.

Foto të bukura në Sapa

Sa Pa është një destinacion ideal për çifte dhe grupe. Me miqtë tuaj të ngushtë do të keni poza të ndezura, rinore. Hidhini një sy disa fotove për të marrë ide për udhëtimin tuaj të ardhshëm.

sapa
Sapa kafe 1
Sapa 12
Sapa 11
Sapa 13
Sapa 10
Sapa 7
Sapa 2
Sapa 16
Sapa's ca phe

Shiko me shume: Ku është lumi Parfum?

Duke parë fotot e Sapës më bën të dëshiroj të marr valixhen time dhe të shkoj gjithashtu. Unë kam qenë në Sapa 2 herë dhe patjetër do të kthehem në këtë qytet të qetë edhe shumë herë të tjera.

Shkolla Profesionale Hai Phong Transport shpreson t’ju ketë sjellë një pjesë më mbresëlënëse të Sapa-s dhe ta dini më mirë se ku është Sapa? Ju uroj paqe dhe shumë eksperienca në vende të reja! Mos harroni të na bëni një Like dhe Share për t’i dhënë më shumë motivim Shkollës Profesionale Hai Phong Transport. Dhe nëse është e mundur, ju lutemi ndani edhe udhëtimet tuaja interesante.

Nền tảng xem trực tiếp bóng đá Chaolua TV hy vọng thông qua bài viét Sapa Ở Đâu? Chia Sẻ Trọn Bộ Bí Kíp Du Lịch Sapa Từ A Đến Z có thể giúp bạn tìm được thông tin hữu ích.

Related Posts

Xu hướng thời trang teen thu đông 2019

trang chính S Bảo quản quần áo Xu hướng thời trang luôn đổi mới và thay đổi theo năm tháng. Trong đó, xu hướng thời trang teen…

Tổng hợp 20 cách làm kem từ trái cây tươi ngon, mát lạnh giải nhiệt

1. Kem dừa Kem dừa với vị ngọt của nước cốt dừa hòa cùng vị béo của lòng đỏ trứng gà và kem tươi đã tạo nên…

Dùng Nước Xả Vải Thật Hiệu Quả

Sử dụng nước xả vải (hay còn gọi là nước xả vải) như Comfort có rất nhiều lợi ích. Chất làm mềm vải thấm sâu vào bên…

Bạn đã hiểu hết các ký hiệu giặt là trên quần áo?

Bạn đã bao giờ để ý đến các ký hiệu giặt là trên nhãn mác quần áo chưa? Bạn có thực sự hiểu ý nghĩa của từng…

Cách Làm Sạch Giày Da | Bảo Quản Giày Da

Bạn muốn đôi giày da yêu thích của mình luôn sạch sẽ và như mới? Hãy tham khảo những cách làm sạch giày da và chăm sóc…

Cách dùng nước xả vải cho máy giặt

Ý chính: Máy giặt xả quần áo nhiều lần và tốn nhiều nước hơn giặt tay, vì vậy bạn nên dùng nước xả vải đậm đặc như…

Trả lời

Email của bạn sẽ không được hiển thị công khai. Các trường bắt buộc được đánh dấu *